Rejestr Ministerstwa Spraw Wewnętrznych działalności regulowanej

z zakresu usług detektywistycznych

pod numerem RD-51/2018

 

AIS Group Sp. z o.o.

ul. Josepha Conrada 13

01-922 Warszawa

Kontakt z nami

 tel.  +48 797 552525                                          

 

kontakt@detektyw-group.pl

 

 

ZOBACZ

Detektyw Group

INFORMATOR

19 czerwca 2018

 

Część 1

 

Nasza Agencja ukierunkowana jest na program bezpiecznego biznesu dla firm i nie unikniemy zderzenia się z pytaniami o działanie CBA. Czy działają dobrze, czy szkodzą polskiemu biznesowi. Rozbierzemy pracę CBA na części pierwsze. Podkreślamy, nie będziemy posiłkować się niejawnymi informacjami z samego Biura. To informacja dla badaczy pisma. Omówimy oficjalną INFORMACJA o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2017 r. Przeczytamy ją ze zrozumieniem i omówimy to, co w niej widzimy. Dodaję, że po zapoznaniu się z tym dokumentem widzimy CBA w różnych barwach. Artykuł nie jest też skierowany personalnie na to, czy poprzednie kierownictwo tej służby. Postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytanie, pomaga czy nie?

 

Na czym służby specjalne stoją?

 

Działalność operacyjna i procesowa.

Jako pierwszy punkt w Informacji CBA.

 

Sprawy Operacyjne

 

No i włosy wypadają, u tych którzy jeszcze je mają. Jeżeli CBA podaje, że: wszczęto w 2017 spraw operacyjnych w ilości 192, a prowadzi się łącznie 441 z poprzednich lat. Więc każdy znający temat wie, że czym dłużej jest prowadzona sprawa operacyjna to jej zakończenie nie będzie pozytywne. Efekty poczynań CBA i tak przedstawimy w dalszej części. Wracając do tej oszałamiającej liczby statystycznej musimy posiłkować się obsadą kadrową CBA. Zrobimy symulacje ilu funkcjonariuszy realnie pracuje, co nam się przyda w dalszym omawianiu pracy tej służby.

 

W informacji Biura podana jest ilość 842 funkcjonariuszy. Wykreślamy wszystkie komórki nie związane z pracą operacyjno-śledczą oraz kierownictwo (rozumiemy przez to, też kierownictwo w Delegaturach i komórkach, które nas interesują). Zakładamy, że w Delegaturach, ktoś zajmuje się analizą i kontrolą i tych też wycinamy. Wyrzucamy ilość osób które symulują pracę i zrobimy to bardzo łagodnie, bo w naszych wyliczeniach to około 40 głów. Zostaje nam około 440 funkcjonariuszy do pracy. Taką ilość podajemy, choć uważamy, że realnie pracuje około 300 funkcjonariuszy (wszystkie delegatury i centrala). No, ale zostajemy przy liczbie 440, którą podzielimy na pół to jest część operacyjną i śledczą. Zostaje nam 220 funkcjonariuszy operacyjnych, co i tak będzie przekłamaniem, bo znając życie w Delegaturach zajmują się pracą operacyjną i śledczą. Pomijamy to i zostajemy przy wskazanej liczbie. Dalej jest prosto. Podzielmy tą oszałamiającą liczbę spraw operacyjnych przez funkcjonariuszy. Wynik powala. Jeden funkcjonariusz, przez rok wszczął i prowadził niecałą 1 sprawę operacyjną ( wychodzi 0,87 sprawy na twarz). Spójrzmy szerzej jak chce sprawozdawca i wliczmy sprawy z poprzednich lat, co na rok 2017 daje 441. I tu na głowę funkcjusza przypadają 2 sprawy. Usłyszymy głos, że tą są ciężkie sprawy, bo CBA robi tylko bardzo poważną robotę. Powiemy przewrotnie guzik prawda, co dalej będziemy chcieli naszą tezę obronić. Wracając to tej jednej sprawy, którą wałkuje funkcjonariusz, musi być dopieszczona, no w końcu cały rok ją prowadzi. Niestety CBA przedstawiło swoją nieudolność pracy operacyjnej w sprawozdaniu. Widnieje to jak za przeproszeniem byk w wykresie opisanym Podstawy wszczęcia postępowań przygotowawczych w 2017 r. z wyłączeniem postępowań podjętych z lat ubiegłych (liczba postępowań). Dowiadujemy się, że na podstawie prowadzonych czynności operacyjno rozpoznawczych w 2017 wszczęto postępowania w ilości sztuk 5 ( przypominamy, że postępowania to sprawy dochodzeniowo-śledcze, które posiadają taki materiał, aby skierować wniosek do prokuratury o wszczęcie sprawy). Nie drogi czytelniku nie pomyliliśmy się z podaną liczbą 5. Na 192 prowadzone sprawy operacyjne lub jak ktoś woli 441 CBA tylko w pięciu zdobył materiał, który umożliwił dalsze działanie na linii procesowej.

Więc dlaczego jest tak głośno o sprawach podawanych w TV i zapracowanym CBA, wszystko w swoim czasie, do tego dojdziemy.

 

Uczciwie przedstawiamy informację sprawozdawcy, więc po kolei.

 

Działalność procesowa.

 

Mamy problem ponieważ sprawozdawca (CBA) przedstawił, że w roku 2017 wszczęto 256 postępowań przygotowawczych natomiast w informacji Podstawy wszczęcia postępowań przygotowawczych w 2017 r. z wyłączeniem postępowań podjętych z lat ubiegłych (liczba postępowań) upiększonej wykresem jak byk wynika, że wszczęto 243 postępowania przygotowawcze. Rozumiemy, że statystyka jest królową nauk. Jednak takie błędy mogą podważać wiarygodność sprawozdania. Nie będziemy się czepiać, ale przez to sprawdzimy punkt po punkcie, co faktycznie kryje się w Informacji rocznej składanej przez CBA.

 

Wracając do spraw procesowych wynika, że w 2017 roku zakończono 176 postępowań przygotowawczych, w wyniku, których: wniesieniem aktu oskarżenia zakończyło się 71, umorzeniem 92 (w tym 5 warunkowo). 13 postępowań zakończono w inny sposób (np. przekazano do innych organów, włączono do innych postępowań). Pamiętajmy, że nie wiadomo jaki efekt końcowy będzie z tymi 71 sprawami. Liczmy na profesjonalizm i dajmy 80 % skuteczności przed Sądem, więc niech spraw z sukcesem będzie około 57. Pamiętajmy przy tym, że te około 57 spraw procesowych to będzie wynik 2-3 lat pracy całego biura. Trzeba też się pochylić czego te sprawy dotyczą, ale to już w innej części naszego poczytnika ze zrozumieniem.

 

Należy się więc zastanowić, czy przekaz, który otrzymuje obywatel jest prawdziwy?                 

Czy przedsiębiorcy poddawani różnym czynnością przez służby nie mają czasem racji, że to bezzasadne ? Czy takie firmy jak Nasza wprowadzając program bezpieczny biznes dla podmiotów gospodarczych nie powinny mieć zielonego światła ?

 

Wracając do czytania ze zrozumieniem przekazanej Informacji o działalności CBA. Kolejnymi nurtującymi pytaniami stawianymi przez obywateli no to jak, z tymi sprawami podsłuchów telefonicznych no, a jak z tajnymi agentami CBA. Wszystko wam streścimy naszymi słowami i będzie to tylko w oparciu o oficjalny i jawny dokument składany przez tą służbę. Postaramy się też wskazać nieścisłości i błędy jeżeli tylko je zobaczymy.

                                                                                  cdn.

 

 

Centralne  Biuro  Antykorupcyjne  zagrożenie czy pomoc dla biznesu ?